# Konvertor obrázkov

1. Popis

Potrebuješ konvertovať tvoje obrázky do nového formátu od Google, ktorý sa volá WebP? Tento nástroj ti to umožní! Ak nevieš čo je formát WebP, tak v skratke sa jedná o moderný formát obrázkov, ktorý bol vytvorený pre weby(jeho použitie je ale možné kdekoľvek). Tento formát sa vyznačuje nízkou dátovou veľkosťou, veľkou kvalitou kompresie a v poslednej dobe aj širokým rozšírením na weboch(implementoval ho už aj Facebook, aby ušetril miesto na serveroch). Tvoj web z použitím WebP, bude rýchlejší a bude držať krok z dobou!

Prečo sa oplatí mať na webe obrázky v rôznej veľkosti? Použitím HTML tagu picture alebo resposive img , je veľmi výhodné v dnešnej dobe kde väčšina užívateľov navštívi tvoj web z mobilných zariadení. Každý užívateľ ocení že mu šetríš dáta tým že mu do prehliadača odošleš len tak veľký obrázok ako potrebuje. Načítať obrázok 1920x1080px na telefóne, ktorý má šírku „len“ 550px je trochu od veci... Ak pri stavbe tvojho webu, alebo pri facelite staršieho webu budeš myslieť na úsporu dát, rýchlosť webu a responzivitu, určite tým získaš iba body++ 🙂


2. Návod

Vyber obrázky ktoré chceš konvertovať(aktuálna podpora pre formáty JPG a PNG, ku dňu 20.2.2021) a do tabuľky zadaj rozmery ktoré chceš aby sa ti vrátili – zadaj len šírku, výška sa dopočíta automaticky aby sa zachoval pomer strán obrázku. Po konvertovaní sa ti automaticky stiahne ZIP súbor z obrázkami.

3. Konvertor

#
1

Prehliadač Safari(staršie verzie) nepodporuje formát WebP...